Mark Atilius nihayet, kayıp lejyon komutanının günlüğüne göre hazinelerin saklandığı yere vardı. Yerde derin bir delik açtı ama yine de hazineye ait bir işarete rastlayamadı. Buna rağmen eski kervan sürücüsü henüz umudunu kaybetmedi aksine yoğun bir şekilde çalışmaya devam etti. Aniden dışarıdan gelen hafif bir uğultu duydu. Mark gözlerini dikti ve büyük bir ilgiyle onun ne yaptığını izleyen çok yaşlı bir adam gördü.

"Genç adam, burada ne yaptığını sorabilir miyim?" diye sordu yaşlı adam.
"Sağlık için açık havada düzenli egzersiz yapmaktan daha faydalı birşey yoktur," Mark daha iyi bir cevap düşünemedi.
"İyi deneme," yaşlı adam nükteli bir biçimde başını salladı, "açtığın delikteki havanın gerçekten temiz olduğunu söyleyebilirim. Ama sakın ha, kayıp lejyonun altınının burada olmadığını aklından çıkartma."
"Burada değil mi?" diye kükredi kervan sürücüsü.

Adam başını, "hayır, hazineyi burada bulamayacaksın," diyerek tekrar salladı. "Ve hiçbir zaman da burada olmamıştı."

"Nasıl olur?" Mark hayretle baktı ve eski parşömeni çıkarttı. "Ama günlükte diyor ki..."
"Ah, günlüğüm sende mi? Bir bakayım şuna," yaşlı adam coşkuyla kahkaha attı.
"SENİN GÜNLÜĞÜN MÜ?" kervan sürücüsü hayretten ağzı açık, yaşlı adama baktı.
"Bu uzun bir hikaye..." adam derin düşüncelere daldı ama biraz zaman geçtikten sonra aniden devam etti. "Dinle, belki de bana iyi bir bardak içki alabilirsin, değil mi? Ve ben de sana kayıp lejyonla ilgili hikayenin sonunu anlatabilirim."

"...ve sonrasında konvoy geldi; bize, kasabamızın yakındaki Galya hükümdarı tarafından işgal edildiğini ve bu hükümdarın, geri döndüğümüzde derhal darağacına gönderileceğimizi ilan ettiğini söyledi," diyerek kayıp lejyonun eski konsey üyesi hikayesini bitirdi. "Peki ya altın?" "Aslında altın burada!"
"Nerede?" Mark Atilius şaşırmış görünüyordu.
"İşte, etrafında!" diyerek yaşlı adam onun çevresini işaret etti. "İlk taş parçasından son kiremitine kadar şehrimizi inşa etmek için bu altını kullandık. Ama arta kalmış biraz daha altın olabilir. Bunu en iyi şekilde nasıl kullanabiliriz sence?"

Kervan sürücüsü uzun süre duraksamadı.
"Biliyorsun dostum, bir süre önce baş mimar bana, bu İmparatorluk'ta zekanın, mantığın ve stratejik düşünmenin sık sık hor görüldüğünü söyledi. Haydi onları, tüm görevleri çözüp bize yardım ederek buraya kadar gelmemi sağlayanlara verelim. Ya ben? Ben zaten dünyadaki en zengin adamım, tüm İmparatorluk'taki bütün yollar bana ait ve nereye istersem gitmekte özgürüm. Kim bilir, belki yakında tekrar görüşürüz! Güle güle, kaybolmuş ve bulunmuş lejyonun komutanı! Ve tanrı yeni şehrini korusun!"
Sonrasında kervan sürücüsü, ünlü Roma yollarından biri boyunca yeni maceralar arayarak günbatımına doğru yola koyuldu.
Son.

7 Sorunun tümünü doğru cevaplandırıp 150 Altın kazanan oyuncularımız:
tr2selimcatal07
tr9
ali1991
tr7
medicine35
tr2
karagüneş

Tüm ödüller kazananların hesaplarına aktarılmıştır.