Anket sonuçlarını görüntüle: Seninki de büyük olsun mu

Katılımcı sayısı
30. Bu Ankette oy kullanma yetkiniz bulunmuyor

10 33.33%
  • Yoğurtlu bamya harika olur

4 13.33%
  • Bu sene koltukları degistirmek lazim

7 23.33%
  • Salihli il olsun

9 30.00%
  • Onemli olan işlevi

17 56.67%
Birden fazla seçeneğe oy verilebilir.
Toplam 6 Sayfadan Sayfa 6 İlkİlk ... 456
Toplam 59 adet sonuctan sayfa basi 51 ile 59 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Gerçek nedir?

Uye Rutbesi
    Kara Fatma - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı KeSo kullanıcısından alıntı Mesajı göster

Siz gerçek ile doğruyu tamamen karıştırmışsınız. Doğrular kişiden kişiye, durumdan duruma değişebilir ama gerçekler asla değişmez ve tektir. Bir de bir şeyin gerçek olması için doğru olması gerekmez. İnanmak inanmamak... Öyle bir şey değil yani.

Doğru olduğuna inanmadığınız ama gerçek olarak kabul ettiğiniz 1 tane örnek verebilir misiniz?
    Sizin bakış açınızı anlamamda epey faydası olacaktır.

____________________________________P_O_L_A_T_M_E_ N_______________________________

Kimseninkinin boyutuna kimse karışamaz.
    Speed server bekliyor... Eski Roma! 27-07-2016

Alıntı Kara Fatma kullanıcısından alıntı Mesajı göster

Doğru olduğuna inanmadığınız ama gerçek olarak kabul ettiğiniz 1 tane örnek verebilir misiniz?
    Sizin bakış açınızı anlamamda epey faydası olacaktır.
    Bi vak'anın gerçekliğine dair elimizdeki bilginin yeterliliğine güvenemediğimizde eğer önyargıları olan biri değilsek doğru ya da yanlış deme şansımız kalmaz. Misal şimdilerde juno uydusu jupiteri araştırıyor ve aklımda kalan bi soru olarak neden jupiterin manyetik alanının bu derece kuvvetli olduğu merak ediliyor. Belki bundan 10 yıl önce bi gökbilimci bunu açıklamak için gezegenin merkezinde ağır metallerden oluşan bi çekirdek olduğunu varsaymış olabilir. Bi kısım insanın da buna doğru gözüyle bakması iddianın gerçekliğine katkı sağlamaz. Bugünkü araştırmalarda belki çok farklı bi neden günyüzüne çıkacak ve bilimciler yeni iddialar ortaya atacak ve yine insanlar bunlara doğru gözüyle bakacak. Ama ne 10 yıl öncesinin gerçekliğinde ne de bugünün gerçekliğinde aslında herhangi bi fark olmayacak.
    Sözün özü gerçeklik insan algısı ve kavramasından müstesnadır.
    When Winter comes with all its might, only the wolves will howl in the night.

ka.Ra
    Guest

Ben sizlerin ne demek istediğini gayet iyi anlıyorum ancak benim ifade etmeye çalıştığım paradoksu görmemekte direniyorsunuz.

Alıntı HUAYIN kullanıcısından alıntı Mesajı göster
    Bi vak'anın gerçekliğine dair elimizdeki bilginin yeterliliğine güvenemediğimizde .
    Yukarıdaki cümlenizden de anlaşılacağı üzere bir güvensizlik durumu söz konusuysa sorgulama yaparsınız
    %100 güvendiğiniz ve inandığınız bir konuda sorgulama yapma ihtiyacı duymazsınız. Haliyle de inandığınız şey sizin gerçekliğiniz olur.

İddiamın hala arkasındayım
    İnsanlar doğru olduğuna inandıkları şeyi gerçek olarak kabul ederler.

Uye Rutbesi
    mnsr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Hırsızın hiç mi suçu yok ?
    2 Gün 2 Rekor... Tık, Tık

mnsr, Styx, theZORBA, UTOPIA, ÖZEL_TİM, SEK

ka.Ra
    Guest

Alıntı mnsr kullanıcısından alıntı Mesajı göster
    Hırsızın hiç mi suçu yok ?
    yok...
    biz hırsızlara madalya takıyoruz

Alıntı HUAYIN kullanıcısından alıntı Mesajı göster
    Bi vak'anın gerçekliğine dair elimizdeki bilginin yeterliliğine güvenemediğimizde eğer önyargıları olan biri değilsek doğru ya da yanlış deme şansımız kalmaz. Misal şimdilerde juno uydusu jupiteri araştırıyor ve aklımda kalan bi soru olarak neden jupiterin manyetik alanının bu derece kuvvetli olduğu merak ediliyor. Belki bundan 10 yıl önce bi gökbilimci bunu açıklamak için gezegenin merkezinde ağır metallerden oluşan bi çekirdek olduğunu varsaymış olabilir. Bi kısım insanın da buna doğru gözüyle bakması iddianın gerçekliğine katkı sağlamaz. Bugünkü araştırmalarda belki çok farklı bi neden günyüzüne çıkacak ve bilimciler yeni iddialar ortaya atacak ve yine insanlar bunlara doğru gözüyle bakacak. Ama ne 10 yıl öncesinin gerçekliğinde ne de bugünün gerçekliğinde aslında herhangi bi fark olmayacak.
    Sözün özü gerçeklik insan algısı ve kavramasından müstesnadır.
    Çok açıklayıcı bir cevap vermiş arkadaş. Ben de buna benzer cevap verecektim lakin açıklama benden önce yapıldığı için ben biraz geç kalmışım. Biraz daha örneklendirme yapabilirim.

Mesela bir ara bilim adamları domatesin kansere iyi geldiğini savunmuşlardı. Sonra başka bir bilim adamı topluluğu ki bunlar İsveç bilim adamları olabilir kansere bi etkisi yok dediler. Başka bilim adamları var dediler böyle böyle kendi aralarında git gel yaptılar. Onlara göre hep kendilerinin ortaya koyduğu sonuçlar doğruydu ama bu sonuçlar domatesin kansere iyi gelip gelmediği gerçeğini hiçbir zaman değiştirmedi değiştiremezde. Belki bu örnek pek olmadı ama olayın mantığını anlatıyor.

Aslında sizin şuradaki cümlenize baktığımızda;

Kara Fatma kullanıcısından alıntı
    Ben gerçek olarak kabul edilen şeyler doğrudur demiyorum ki

Bir zamanlar dünyanın düz olduğuna inanılıyordu ve o dönem için gerçek buydu.
    Daha sonra dünyanın yuvarlak olduğuna inandı insanlar ve dünyanın yuvarlak olması gerçek oldu.

Bir insanın, bir şeyi gerçek olarak nitelendirebilmesi için ona inanması gerek. İnanmadığımız şey bizim için gerçek değildir.

Sizin gerçek diye savunduğunuz şey doğru olarak adlandırılıyor, doğru olarak adlandırdığınız şey de gerçek olarak
    adlandırılıyor. Gerçeklik, bir şeyin varoluşuyla ilgili, doğruluk ise bilginin bir özelliğidir.

Cümlenizi düzeltecek olursak
    " Bir zamanlar dünyanın düz olduğuna inanılıyordu ve o dönem için doğru buydu.
    daha sonra dünyanın yuvarlak olduğuna inandı insanlar ve dünyanın yuvarlak olması doğruydu.
    (Burada ''Dünya'' gerçek, ''Dünya'nın yuvarlak olması'' doğrudur.)Bir insanın, bir şeyi doğru olarak nitelendirebilmesi için ona inanması gerek. İnanmadığımız şey bizim için doğru değildir."

gibi olabilir.

Dipnot: Lisede felsefem çok iyiydi.

İnsan beyni dünyanı yuvarlak algılıyor diye gerçekten yuvarlak olduğunu iddia etmeyelim

Toplam 6 Sayfadan Sayfa 6 İlkİlk ... 456